Turizm Rehberliği Bölümü Öğrencilerinin Sektör Buluşması


Turizm Rehberliği Bölümü öğrencileri sektörün duayenleri ile buluştu. Turizm Rehberliği Bölümü Başkanlığı tarafından organize edilen “Turizm Öğrencilerini Sektör Paydaşlarıyla Buluşma” konulu panel düzenlendi.

29 Şubat Perşembe günü Eğitim Fakültesi Ahmet ÇAMSARI konferans salonunda gerçekleştirilen panelin konuşmacıları; Olcar Tur Seyahat Acentası sahibi ve yöneticisi Numan OLCAR,  Ülkesel Turist Rehberi İsa AKDAĞ ve Zirve Dağcılık Kulübü kurucu ve yöneticisi ve dağ yürüyüşü lideri Ali Rıza DEMİR olmuştur. Panele, Turizm Rehberliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri ile turizm sektörü paydaşları yoğun ilgi göstermiştir. Turizm sektörünün farklı iş kollarında uzman olan panelistler turizm sektörünün güncel ve gelecek öngörüleri ile ilgili görüşlerini kendi deneyimleri çerçevesinde öğrenciler ve akademisyenlerle paylaşmışlardır.

Ülkesel Turist Rehberi İsa AKDAĞ sunumunda; Turist rehberliği tur anılarını paylaşmış ve turist rehberleri için; “Konukların gezilecek yerlerle ilgili hikâyelerinin yolda otobüste anlatılmasına” vurgu yapmıştır. “Bunun nedeni bu süreçte rehberi ve ülkeyi tanımaya başlayan konuk, ülkemiz hakkında merak ettiği pek çok konunun yanıtını rehberden alacaktır. Rehber otobüste, bu nedenle antik kent vb. yerler için rehberle konuk otobüste birlikte olmalıdır. Çünkü konuklar yolculukta otobüsten gördükleri manzaralar, tarlar, ürünler, zeytinlikler, domates tarları çiçekler ve böcekler gibi bilmedikleri her şeyi rehber anlatacaktır.  Diğer yanda antik kentin mitolojik öyküleri de otobüste anlatılarak, gezilecek antik kente grup hazırlanmaktadır. Türkçe bilen rehberin artısı yabancı dildir. Dünya dillerini konuşan rehberlerimiz ülkemizin aydınlık yüzüdür”. İsa AKDAĞ Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nun değiştirilmesi ile ilgili konuya değinmiş ve kanunun ortak bir komisyonda tartışılmasının önemine değinmiştir.

Panelin ikinci konuğu, Olcartur seyahat acentası sahibi Numan OLCAR; “Yurt dışında turizm eğitimi almış ve ülkesine döndüğünde, hayali olan Mersin’de bir seyahat acentası açma planını uygulamıştır. Olcartur Mersin’de açılan üçüncü seyahat acentası olarak açılmış ve zamanla Mersin’in nitelikli hizmet veren acentalarından olmuştur. Günümüzde Olcartur’un Mersin dâhil Antalya ve Güney Ege kıyılarında ofisleri bulunmaktadır.          

Panelin üçüncü Konuşmacısı Ali Rıza DEMİR:  Dağcılık Turizmi konusunda bilgiler sunmuştur. Dağcılık faaliyeti için önce eğitim alınması gerektiğini, özel giysiler, ayakkabılar, yürüyüş ayakkabılarından, sırt çantasında bulundurulması gerenlere kadar ince ayrıntıları ve görsellerle sunum yapmıştır. Bu faaliyet tehlike arz ettiği için; katılımcıların önce eğitim alması, kondisyon kazanmaları, sağlık kontrollerinde geçmesi, belli koşulları yerine getirmesi, kısa mesafelerde dağ rehberleri ile yola çıkma deneyim edinme, pusula, yön bulma, kaya tırmanışı gibi eğitimlerden geçmeleri ve profesyonel en az iki uzman dağ rehberi ve bir kafile ile tura katılmaları önerilmiştir.

            Panelin soru-cevap bölümü: Panelistler, öğrencilerin turist rehberliği mesleği ile ilgili sorularına yer verilmiştir. İlk soru Numan OLCAR’a yöneltilmiştir: Turist Rehberliği Meslek Kanunu’nda yapılması düşünülen değişiklikler hakkında düşünceleri sorulmuştur. Olcar “bu konunun çok hassas” olduğunu “Turist Rehberliği mesleğinin geleceğini olumsuz etkileyeceği konusunda kaygılarını endişelerini”  dile getirmiştir. “Yapılması gereken; bir birinin tamamlayıcısı olan rehberler ve seyahat acentalarının bir araya gelip kendi aralarında tartışıp her iki tarafı koruyup kollayıcı bir kanun teklifi hazırlamasıdır” demiştir. Numan OLCAR; Öğrencilere kendilerini geliştirmek için mutlaka bir ve iki yabancı dili çok iyi derecede bilmeleri, ülkemiz tarihini çok iyi bilip tanıtmalarını, ülkemiz tarihi ili ilgili herkesin bildiği değil, herkesin bilmediği önemli konuları öğrenmelerini ve çok okuyup iyi bir turist rehberi olmalarını önermiştir. Panelin sonraki bölümünde panelistler, öğrencilerin turist rehberliği mesleği ile ilgili sorularını cevaplamıştır. Öğrenciler; güncel konuların başında gelen meslek yasası ile ilgili merak edilen mesleğin geleceğini etkileyen konularda bilgilendirilmiştir. Öğrenciler; panelistlerin mesleklerini ilgilendiren konular hakkında bilgi ve deneyimlerini samimiyetle paylaşımlarının kendilerini motive ettiğini ifade etmişlerdir.

 

Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Uysal YENİPINAR bölümün 2015 yılındaki kuruluşundan 2024 yılına kadar pandemi dönemi hariç sektörle iletişimi, bir gelenek haline getirip her yıl tekrarladıklarını dile getirmiştir. Panelin, Turizm Rehberliği Bölümü öğrencilerinin Mersin’deki turizm işletmelerini tanımalarına katkı sunduğunu ve karşılıklı işbirliğini geliştirdiğine dikkat çekmiştir. Yenipınar, sektör işbirliğinin öğrencilerin uygulama gezileri ve yaz stajları ile ilgili sektörel destek almalarına katkı sunmaktaki önemine vurgu yapmıştır. Turizm ve seyahat sektörü katılımcıları uygulama deneyimlerini öğrencilerle paylaşmaktan büyük bir zevk aldıklarını vurgulamışlardır.

  • 2024-05-26 22:39:24
  • 651

"A World University In The Light of Science and Modernity"