Üniversitemizde Çanakkale Zaferi ve Atatürk Başlıklı Konferans Verildi


Çanakkale Zaferi'nin 108. yılı ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Mersin'e gelişinin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Üniversitemiz Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültemiz ortaklığında "Çanakkale Zaferi ve Atatürk" başlıklı bir konferans düzenlendi.

17 Mart Cuma günü, Üniversitemiz Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Melike Kayam tarafından gerçekleştirilen konferansa, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Fen Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Recep Özen, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şerife Yorulmaz, akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan konferansta Öğr. Gör. Dr. Melike Kayam konuşmasını 3 başlık altında toplayarak; 18 Mart Çanakkale Zaferi, Çanakkale Zaferi'nde Atatürk'ün rolü ve Atatürk'ün Mersin'e gelişinin 100. yılı nedeniyle yaşananları tarihsel süreçte izleyicilere aktardı. 

Savaşlarda inisiyatif alarak çeşitli kereler taarruz emirleri veren ve bu konuda başarılı olan Atatürk'ün "Akla dayanan kahramanlık" yaptığını belirten ve bu yönüyle tanındığını ifade eden Öğr. Gör. Dr. Kayam, Atatürk'ün bu önemli kararları almasında saha tecrübesinin önemli olduğunu söyledi.

Çanakkale Savaşları'nın tarihimizde yer alan kahramanlık ve mücadele örneği olarak en büyük zaferlerden biri olduğunu belirten  Öğr. Gör. Dr. Kayam, "Birinci Dünya Savaşı’nın birçok cephesinden birisi olan Çanakkale Cephesi’nde elde edilen zaferin gerek dünya gerekse ülkemiz tarihi açısından son derece önemli sonuçları olmuştur. Çanakkale Savaşları'na yarbay rütbesi ile bir tümen komutanı olarak katılan ve zamanla üstün komuta yeteneği ve liyakatiyle parlayarak albay rütbesi ile kolordu komutanlığına getirilen, Anafartalar ve Conkbayırı Savaşlarıyla düşmanın Çanakkale Cephesi'ndeki son ümitlerini de boşa çıkaran Mustafa Kemal, Anafartalar Kahramanı ve İstanbul’u kurtaran komutan unvanlarıyla bütün yurtta tanınmıştır. Milli Mücadele'ye Türk milletinin inanması ve destek vermesinde şüphesiz Mustafa Kemal'in Çanakkale'den dolayı bir kahraman olarak tanınıp, güvenilmesinin de katkısı büyük olmuştur." dedi.

Çanakkale'de imkânsız denilen bir savaşın kazanıldığını belirten Öğr. Gör. Dr. Kayam, bu savaşla ve bu savaştaki Atatürk'ün etkin rolüyle birlikte ülkemizin kurtuluş mücadelesinin komuta kademesinin şekillendiğini de sözlerine ekledi. 

Konuşmasının son bölümünde Atatürk'ün Mersin'e gelişinin 100. yılını kutladığımızı belirten Öğr. Gör. Dr. Melike Kayam; ulusal kaynaklara göre 17 Mart tarihinin Atatürk'ün Mersin'e gelişinin 100. yılı olduğunu; yerel kaynaklara göre ise bu tarihin 5 Kasım 1918 olduğunu ifade etti. Öğr. Gör. Dr. Kayam, sözlerini Atatürk'ün, 20 ila 24 Mayıs 1938 tarihleri arasında Mersin'de kaldığını ve bu gezisinin ölmeden önceki son yurt gezisi olduğunu aktarmasıyla tamamladı.

Konferans, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk'ün, konuşmacı Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezimizin Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Melike Kayam'a teşekkür belgesi takdim etmesiyle birlikte sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü

  • 2023-03-17 19:59:32
  • 1442

"A World University In The Light of Science and Modernity"