Çatısı Gökyüzü Duvarları Ağaç Olan Okulum Projesi’nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüTÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı çağrısı kapsamında desteklenen, Üniversitemiz ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Pamuk’un yürütücülüğünde düzenlenen, 4004 TÜBİTAK “Çatısı Gökyüzü Duvarları Ağaç Olan Okulum” Projesi’nin açılış töreni düzenlendi.

22 Kasım Pazartesi günü Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nunda gerçekleştirilen açılış törenine, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, öğretim üyeleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Projedeki hedeflerini; öğretmenlerin doğa temelli uygulamaları, okul öncesi eğitimi programı ile bütünleştirmek olarak açıklayan Doç. Dr. Deniz Pamuk, “Çocuğun ve doğanın ortak yüksek yararını gözeten bir erken çocukluk doğa eğitimi ilkesi ile uygulamalarını yürüteceğimiz projede, okul öncesi eğitim öğretimlerinin doğa temelli uygulamalar ile ilgili farkındalıklarını, bilgi ve tutumlarını geliştirmeyi hedefleyen çeşitli seminerler ve atölye çalışmaları yürütülecektir. Bu sayede okul öncesi eğitim öğretmenlerinin, çocukların doğayla bağ kuracakları deneyimler aracılığı ile fiziksel, bilişsel ve duygusal iyi oluşlarını destekleyici bir öğrenme yaklaşımı benimsemeleri amaçlanmıştır” dedi.

Açılış töreninde, “Doğa ve Bilim Okulu Projelerinin Önemi” başlıklı sunumunu etkinliğe çevrim içi olarak bağlanarak gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Güner Yıldız, “Okul öncesi eğitimlere öğretmenlerimizin katılması ve çocuklarımızın da erken dönemde doğayla iç içe olması ve iletişim kurmaları çok önemli. Bu projede öğretmenlerimiz de doğa ile etkileşimde bulunacaklar. Mersin; hem deniz, hem orman alanları olarak çok zengin bir yer ve bu nedenle uygulama alanı olarak uygun bir konumda. Bu yüzden bu tarz eğitimlere katılmak çok önemli ve öğretmenlerimizin de buradan çok büyük kazanımlar elde edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Deniz Pamuk tarafından, proje eğitimlerinin ilk oturumu gerçekleştirildi. Proje ekibi daha sonrasında, Emirler Ormanı’nda atölye çalışması gerçekleştirerek ilk günü tamamladı.

Proje, 22-26 Kasım 2021 tarihleri arasında çeşitli seminerler ve atölye çalışmaları ile devam edecek.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2021-11-22 14:57:03
  • 879