Azami Süresini Doldurmuş Öğrenciler İçin Yapılacak Ek1 ve Ek 2 Sınav Hakkinda Duyuru 24/06/2021 Güncel HaliYÖK eğitim öğretim yönetmeliği çerçevesinde önlisans öğrencilerinin 8 yarıyıl içerisinde (4 yıl) okulu tamamlamamaları durumunda ilişkileri kesilmektedir.

Dört yılın (azami süre) sonunda öğrencinin başarısız olduğu her derse iki ek sınav hakkı verilmektedir. Bu iki ek sınav sonunda başarısız ders sayısı 5 ve altına düşmezse öğrencinin ilişiği kesilir.

Birinci ek sınavlar 29-30 Haziran /01-02 Temmuz 2021 tarihleri arasinda , ikinci ek sinavlar ise 6-7-8-9 Temmuz 2021 tarihleri arasinda Tece Yerleskesi Denizcilik Meslek Yukseokulumuz da yüz yüze yapılacaktır.

Buna göre aşağıdaki durumda olan öğrenciler ek sınavlardan yararlanabilir:

Meslek yüksekokulumuza  2017 yılında kayıt olan öğrenciler (17 numaralı öğrenciler - kayıt dondurmamış olanlar) için azami süre dolmuş olup, bu öğrencilerimizin Ek Sınav haklarından yararlanmaları gerekmektedir.

2016 yılı girişli olup 1 yıl kayıt donduran  (daha önce ek sınav hakkını kullanmayanlar), 2016 kayitli hazirlik okuyan ve 2018 girişli olup merkezi yatay geçiş ile gelen öğrenciler (OBS üzerinden kontrol edilecektir). (yatay geçiş yaptığı yıl ikinci sınıftan başlayan öğrencilerin önceki okudukları üniversitedeki yıl eklenerek azami süre dolmuş kabul edilmektedir.)

Öğrencinin hiç alamadığı ve devamsızlıktan kaldığı ders sayısı beşten fazla ise ek sınav hakkı elde edemeden ilişikleri kesilir.

Eksik ödemesi bulunan öğrenciler, öğrenci işlerine uğrayarak katkı sisteminin açılması yapıldıktan sonra katkı payını borcunu yatırması durumunda sınava girebilir.

Sınava katılacak öğrenciler sınavla ilgili bilgileri için hocalarına bilgi vermeleri gerekmektedir. Çok fazla sınav olduğu için karışıklık olmaması adına dilekçe verilmesini rica.ederiz.

Hiç zayıfı olmayan ancak not yükseltmeye girecek öğrencilerin de hangi derslere gireceği konusunda yine dilekçe vermesi gerekmektedir.

Mersin Üniversitesi Lisans ve Önlisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği madde 40'a göre üniversitemizde süreç takip edilmektedir.

 

Not:Azami süresini doldurmus olan ve Ek 1 sinav hakkina sahip olan ogrencilerimizin sinava girecegi dersleri dilekçelerinde belirterek, 25 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar (saat 16:00) denizticaret@mersin.edu.tr adresine göndermeniz gereklidir. Belirttiğiniz dersler ÖİBS de isminize tanımlanacaktır.

 


  • 2021-06-24 19:21:50
  • 434