Mersin’in İlk ve Tek Kemik İliği Nakil Merkezi Onkoloji Hastanemizde Açılıyor

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

MeüÜniversitemiz Onkoloji Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte başvurusunun yapıldığı Kemik İliği Nakil Merkezinin ruhsatı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’ndan alındı ve merkezde açılış için hazırlıklar tamamlandı. Mersin’de ilk ve tek ilik nakil merkezi konumunda olan merkezde; lösemi, lenfoma ve kalıtsal kan hastaları nakil için Mersin dışına gitmek zorunda kalmayacak.

Onkoloji Hastanemizde erişkinler için tam donanımlı 6 odalı bir ünite hazırlanırken, negatif basınçlı, hepa filtreli tek kişilik odaların tümü gerektiğinde yoğun bakıma çevrilebilecek. Mikrobiyal bulaşı engellemek için hem üniteye hem de her odaya çift kontrolden geçerek girilen merkezde, Kök Hücre İşleme, Bulundurma ve Dondurma Ünitesi, en kısa sürede işlemlere başlayacak.

Mersin'de daha önce kemik iliği nakli yapılmadığına işaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Lösemi hastaları başta olmak üzere kemik iliği fibrozu dediğimiz ciddi hastalıklar, bunun akabinde tümünün tedavisinde kullanılan kemik iliği nakli yöntemi. Biz hastanemizde daha önce böbrek ve göz nakli yapmaya başlamıştık. Yeni yapılan Onkoloji Hastanemizin misyonlarından biri de buydu zaten. Kemik iliği ünitesini ayrı bir ünite olarak yapılandırdık, personeline eğitim verdik. Hocalarımızın bu konudaki rotasyonlarını, eğitimlerini tamamladık. Geçen hafta itibariyle de Sağlık Bakanlığından ruhsatımızı aldık. Şu an için hasta biriktirme ve ön hazırlıkları yapıyoruz. Çok kısa bir süre içerisinde de kemik iliği işlemlerine başlayacağız” dedi.

Merkezin hem Mersin hem de Üniversitemiz için çok önemli olduğunun altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Dışarıya en fazla gönderdiğimiz hasta gruplarından biriydi. Onkoloji Çalışma Grubu ile de iç içe olan bir iş kemik iliği nakli. Dolayısıyla çok ileri merkezlerde yapılan bir işlem, çünkü hassas bir işlem. İnşallah işlemlerdeki başarılarımızı da isteğimiz yüzdede tutturursak bölgemiz açısından çok büyük bir hizmeti daha işleme sokmuş ve başarmış olacağız. Kapasite anlamında Mersin bölgesinin ilçeleriyle beraber ihtiyacını gidereceğine inanıyorum” diye konuştu.

Üniversitemiz Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Meltem Nass Duce de 128 yataklı, 14 yoğun bakım bölümü olan Onkoloji Hastanemizin Mart 2020'de açıldığını anımsatarak, “Bunun içinde kemik iliği nakli için hem erişkin hem çocuk için iki merkezimiz var. Şu anda ruhsatını aldığımız ve açılışını yaptığımız erişkin kit ünitesi. Bu ünite toplam 6 yataklı. Çocuk için açmayı planladığımız 4 yataklı olacak. Onun süreçleri devam ediyor. Erişkin kit ünitesinin bütün gereksinimleri tamamlandığı için ruhsatını aldık. Hocalarımla birlikte en kısa zamanda hasta kabulüne başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Hematoloji Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Eyüp Naci Tiftik ise kök hücre naklinin önemli bir tedavi seçeneği olduğunu belirterek, “Özellikle lösemi, lenfoma miyelom hastalarında, hatta kalıtsal kan hastalıklarında kullandığımız bir tedavi yöntemi. 2001'den itibaren hastanemizde hematoloji hastaları takip edilmekteydi zaten ama hep kemik iliği nakil ünitesi ihtiyacını hissettik. Hastalarımızı sürekli dış merkezlere gönderiyorduk. Özellikle pandemi döneminde bunu çok fazla hissettik, birçok hastamıza bu süreçte ilik nakli yapılmadı ya da geç yapıldığını ve bu nedenle hastalıkların nüksettiğini fark ettik. Dolayısıyla bölgemiz için çok önemli bir merkez olacak, hatta ilk merkez olacak. Ekibimizle birlikte inşallah hastalarımıza şifa buldurmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Pelin Aytan da; “Kemik iliği nakil planı yaptığımız zaman, zamanlamamız çok önemli. Kemoterapi ile hastadan yanıt aldığımız an kısa bir süre içinde hem verici bulup hem de kök hücre naklini haftalar içinde gerçekleştirmemiz gerekmekte. Ancak şehrimizde bir nakil merkezi olmadığı için daha uzak merkezlere gönderdiğimiz hastaların tetkik aşaması sırasında nüks hastalığı gerçekleşebiliyor. Şimdi en büyük mutluluğumuz, tanısını koyduğumuz hastalığın hem kemoterapi sürecini burada takip etmek hem de kemoterapiden sonra nakil planımızı yapıp zaman kaybetmeden hastamıza nakil yapabilme ve yaşama şansını artırabilecek olmamız’’ dedi.

İhlas Haber Ajansı’nın konu ile ilgili hazırladığı videoyu izlemek için tıklayınız.


  • 2021-05-27 10:21:29
  • 736

Actual News