Tarihi Taş Mektep Kapılarını Müzik ve Bilimle Yeniden Aralıyor

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz ile Mezitli Belediyesi arasında; Eski Mezitli Köy alanında restorasyonu yapılan Taş Mektep’i kültür, sanat ve turizm alanında Mezitli ilçesinde ve Mersin ilinde bir çekim alanı haline getirmek amacıyla protokol imzalandı. Protokol kapsamında Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı ve Eğitim Fakültemiz akademisyenlerinin eğiticiliğinde Mezitli ve Mersin halkından katılım sağlayacak vatandaşlarla çocuk, gençlik, yetişkin koroları, oda ve çocuk orkestrası kurmak gibi sanatsal çalışmalar ile robotik kodlama gibi eğitsel faaliyetler konusunda işbirliği sağlanacak.

26 Şubat Çarşamba günü Taş Mektep’te gerçekleşen protokole Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Ali Kaya, Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Esma Kadızade Dumanlı, Devlet Konservatuvarı Müdürümüz Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir, belediye ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretim elemanları ve Konservatuvar öğrencilerimiz katıldı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, Mersin’in adını taşıyan ilk ve öncü üniversitesi olarak Mersin Üniversitesi’nin; eğitim ve öğretim misyonunun ötesinde, kenti canlı tutmak, kentin entelektüel birikimini arttırmak, Mersin’i daha yaşanır ve Mersin'de yaşayanların daha mutlu olmalarını sağlamak gibi bir misyon taşıdığını da belirtti. Prof. Dr. Yağcı, “ Mersin Üniversitesi olarak; turizm, lojistik, sanat gibi her alanda Mersin’e hizmet vermek istiyoruz. Kentin bütün kurumları ve STK’larıyla projeler ve işbirlikleri yaparak, kentin refahını arttırıcı ve Mersin denildiğinde akıllara hep güzel şeylerin geleceği çalışmalarla kentimizi tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu anlamda, 150 yıllık bir mazisi olan Mersin’de, 3000 – 4000 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmış Mezitli’nin, Cumhuriyetle yaşıt bu binasında, Taş Mektep’te, Cumhuriyet’imizin emanet edildiği gençlere sanatsal ve eğitsel anlamda eğitimler verip yetiştirme konusunda bizimle işbirliği yapan Mezitli Belediyesi’ni ve başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Üniversitemiz ile yeni bir projede işbirliği yaptıkları için mutlu olduğunu belirterek sözlerine başladı. Başkan Tarhan, “Burayı isteyen çok kurum ve kuruluş oldu. Fakat biz, en doğru kararın Mersin Üniversitesi ve Konservartuvarıyla gençlerimizi sanatsal yönde yetiştirecek bir işbirliği olduğunu düşündük. Bu küçük mekanda, Türkiye’de ve yurt dışında ses getirecek, örnek olacak çok büyük işlere imza atacağız. Bu işbirliğinden dolayı Mersin Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz ile Mezitli Belediyesi arasında imzalanan “Taş Mektep Binası Kullanımı Projesi” protokolü hakkında bilgiler veren Devlet Konservatuvarı Müdürümüz Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, “Bu proje kapsamında; Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı merkezinde ve eğiticileriyle çocuk, gençlik ve yetişkin koroları oluşturulacak. Akademisyen ve eğiticilerimizin nota, solfej, piyano, viyolonsel gibi eğitimleriyle Çocuk Orkestrası kurmayı planlıyoruz. Oda Orkestrası kurmayı amaçladığımız yoğun geçen bir 2 yıl sonunda amacımız, Klasik Batı Müziği Konseri verebilecek bir Mezitli Kent Orkestrası kurmak. Bu binada Müzik Kütüphanesi oluşturmak istiyoruz. Eğitim Fakültemiz Bilgisayar bölümünden öğretim üyeleri ve öğrencilerimizin eğiticiliğinde Robotik Kodlama eğitimleri vereceğiz." dedi. Kurumların, yöneticilerin hassasiyetiyle başarılı olduklarına dikkat çeken Prof. Dr. Ketenci, kente her alanda katkı sunma çabalarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'a teşekkür etti.

Protokol imza töreninin ardından piyanoda Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları Marina Jincharadze ve Bengisu Türk, Devlet Konservatuvarı öğrencilerimiz; kemanda Doğa Karahan, gitarda Aylin Çelik, flütte Selin Kaya, solist tenor Kerem Yaman ve solist soprano Aysel Cankatan’ın yer aldığı bir müzik dinletisi sunuldu. 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü  • 2020-02-27 09:38:19
  • 815