Üniversitemizde Pedagoji Söyleşileri

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü

slide background

Meü


Üniversitemiz Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün’ün konuk olduğu “Pedagoji Söyleşileri”nin ilki, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, 19 Şubat Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Söyleşiye Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Rektör Danışmanları  İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan ve Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Aslıhan Doğan Topçu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Fatih Kara, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Yıldırım, Üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı; milli, manevi, insani, vicdani olarak toplumsal değerlerimize sahip çıkma ve bu toplumsal değerlerimizin çocuklarımıza kazandırılmasının, ülkemiz geleceğinin garantiye alınması anlamına geldiğini belirterek konuşmasına başladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Çamsarı, “Toplumsal değerlerimizin erozyonuna artık karşı çıkmamız ve dur dememiz gerekiyor. Eğitim birimlerinin de müfredatlarında yer verdikleri “Değerler Eğitimi” gençlerimiz, öğrencilerimiz ve ülkemizin geleceği için çok önemli. Ben her derse girdiğimde öğrencilerime, öncelikle iyi bir insan olun derim. İyi doktorluk, mesleğini iyi yapma, ondan sonra gelir.” ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. Çamsarı, konuşmacı olarak gelen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün’e ve söyleşiyi düzenleyen Eğitim Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir’e teşekkür etti.

Eğitim Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir, ilkini gerçekleştirdikleri “Pedagoji Söyleşileri” buluşmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Prof. Dr. Özdemir, bilişim teknolojisinin etkisiyle dünyada çok hızlı bir küreselleşme sürecinin yaşandığını ve bu süreçte namus ve ahlak anlayışı, güven ve himaye kültürü, sadakat, komşuluk ilişkileri, gizlilik ve mahremiyet, sevgi, saygı ve hoşgörü gibi toplumsal değerlerimizin, küresel değerlerin etkisi altında ya çözülmekte ya da yeni anlamlarla tekrar yorumlanmakta olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Özdemir "Eğitim kurumları tarafından, müfredatlarla ve eğitim programlarıyla vatanını, milletini seven genç kuşaklar tarafından toplumsal değerlerimizin benimsenmesi için çalışmalar yapılıyor.” dedi.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, söyleşide eğitimde bireyi yetkinleştirici değerleri anlattı.

Prof. Dr. Düzgün, “Değer nedir? Normla ilişkisi nedir?” sorularıyla başladığı ve “değer” ile “yetkinlik” ana başlıkları üzerinde durduğu konuşmasında; birer soyut kavram olan milli, dini, kültürel, evrensel değerlerden ve bu değerlerin yaşadığımız dünyada nasıl karşılık bulacağından bahsetti. Prof. Dr. Düzgün iyi bir insan olma yolunda hayata dair ipuçlarına da yer verdiği konuşmasında hakkaniyet, adalet, hikmet gibi kavramları, Kuran-ı Kerim’den ve dünyadaki  bilim insanlarının eserlerinden de örneklerle ele aldı. Söyleşi soru cevap bölümüyle devam etti.

Söyleşinin ardından Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Mehmet Özdemir ile Rektör Danışmanı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdal Baykan’ın, Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün’e günün anısına çiçek ve plaket takdimi ile etkinlik sona erdi.

 

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü


  • 2020-02-21 08:47:05
  • 622